Молитвы о строительстве храма

Спас

МОЛИТВА ПЕРВАЯ.

Господи Боже наш, помянув словеса Божественного писания «аще не Господь созиждет дом, всуе трудишися зиждущие», — припадаем к Твоея благости недостойнии раби Твои и смиренно молим: простри с высоты всещедрую руку и небесным Своим благословением благослови сие строительство во славу Твою совершити.

Буди Сам устроителем храма сего и вразуми нас во еже ведети, како и что творити, дабы созидающе дом Твой, ниже оставляли есмы в забвении домы и сердец наших, памятуя, яко Церковь не токмо стены, но и люди, являющие Тело Христово, а не вразумляющихся и вносящих раскольные мысли отведи от нас, верных Твоим заповедям огради от общения с поступающими так.

Даруй нам силы быть достойными членами Тела Твоего молитвами Пречистыя Твоея Матери Богородицы и Приснодевы Марии, Пророка Предтечи и Крестителя Твоего Иоанна, святителей Великопермских Стефана, Герасима, Питирима и Ионы, новомучеников и исповедников в земле Пермской просиявших, святителя Николая, архиепископа Мирликийского чудотворца, преподобнаго отца нашего Сергия игумена Радонежского и Всея России чудотворца, святой мученицы Татианы, святителя Луки Войно-Ясенецкого и всех святых Твоих. Аминь.

МОЛИТВА ВТОРАЯ.

Господи Иисусе Христе, Сыне Бога Живаго, Спасителю мира, основавый Церковь Твою на камени веры, да не одолеют Ю врата адовы. Тебе молимся и Тебе просим: благослови ныне начинание сердец и рук наших — созидание храма в честь и славу Твою и Всех Святых Твоих.

Ведаем, Господи, яко Ты еси Бог Предвечный и Вездесущий, и несть Тебе потребно для жилища ни едино же место на земли. Но тако же ведаем, яко прежде живоносных Страданий Своих благоизволил в горнице Сионской установить спасительное Таинство Пречистых Тела и Крови Твоих, кое и нам заповедал совершати.

И ныне благоволи, Владыко, молитвами Всех Святых Твоих, в граде сем — Березниках — от недостойных рук наших воздвигнутися благолепному храму ради спасения многих. Да и в нем до скончания мира сего славится Пречестное и Великолепое Имя Пресвятые и Живоначальныя Троицы-Отца, и Сына и Святаго Духа. Аминь.

МОЛИТВА ТРЕТЬЯ.

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, Ты бо рекл если пречистыми усты Твоими: «Аминь глаголю вам, яко аще два от вас совещается на земли о всяцей вещи, еяже аще просита, будет има от Отца Моего, Иже на небесех: идеже бо еста два или трие собрани во имя Мое, ту есмь посреде их».

Непреложны словеса Твоя, Господи, милосердие Твое безприкладно и человеколюбию Твоему несть конца.

Сего ради молим Тя: даруй нам, рабом твоим, согласившимся просить Тя о строительстве храма во имя святителя Николая архиепископа Мирликкийского, чудотворца, исполнения нашего прошения. Но обаче не якоже мы хотим, но якоже Ты.

Да будет воля Твоя во веки веков. Аминь.

v6K1BgYZf5k